Dieta Dukana Białkowa

Moda na odchudzanie dietą białkową Dukana wciąż trwa. W mediach lansowany jest model szczupłej i wysportowanej sylwetki. Niestety nie każdy może poszczycić się idealną figurą, a presja otoczenia sprawia, że coraz częściej szukamy nie tylko skutecznych, ale i przynoszących szybkie efekty diet.

Dla osób, które zadają sobie pytanie ja szybko schudnąć, ale odstrasza je perspektywa głodówek czy katowania się posiłkami złożonymi wyłącznie z warzyw i owoców, dobrym wyborem będzie dieta białkowa, zwana także dietą Dukana. Pozwala ona nie tylko w krótkim czasie zrzucić zbędne kilogramy, ale też nie ogranicza drastycznie spożywanych posiłków.

Dieta Białkowa Dukana: co to jest?

Nazwa dieta białkowa wzięła się stąd, że wymaga ona ograniczenia spożycia węglowodanów i tłuszczy przy zwiększeniu ilości przyjmowanego białka. Doktor Dukan, komponując zasady swojej diety, kierował się tym, jak szybko schudnąć, a jednocześnie utrzymać osiągniętą wagę w późniejszym czasie.

Dieta Białkowa Dukana: na czym polega

Dieta białkowa składa się z czterech etapów. Podczas pierwszego, zwanego fazą uderzeniową, dozwolone jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych o niskiej zawartości tłuszczu. Oznacza to, że w jadłospisie mogą znaleźć się m.in. drób, ryby, jajka czy chudy nabiał. Dodatkowo zaleca się picie dużej ilości wody, herbat, a nawet chudego mleka. Faza ta trwa od 5 do 10 dni.

Na tym etapie diety białkowej należy włączyć warzywa. Jeśli jednego dnia spożywamy warzywa i proteiny, to następnego dbamy, aby przyjmować same proteiny i tak naprzemiennie. To tzw. faza równowagi, która powinna trwać do momentu uzyskania odpowiedniej wagi.

Dieta Białkowa Dukana: zasady

Dla utrzymania uzyskanej wagi i powstrzymania efektu jo-jo stosuje się fazę utrwalenia. Oblicza się ją, przyjmując 10 dni na każdy utracony kilogram masy ciała. W tym momencie dieta białkowa właściwie przestaje przypominać odchudzanie, ponieważ wprowadza się produkty takie jak owoce, pełnoziarniste pieczywo i produkty skrobiowe. Dwa razy w tygodniu można zjeść dowolny posiłek, ale ważne jest, aby wyznaczyć także jeden dzień na posiłki wyłącznie białkowe.

Ostatnią, czwartą fazę, należy już na zawsze włączyć do swojego życia i uczynić z niej po prostu dobry nawyk. Polega ona na tym, aby raz w tygodniu, doktor Dukan proponuje czwartek, należy jeść wyłącznie produkty białkowe.

To dobra dieta dla tych, którzy po wielu próbach zrzucenia dodatkowych kilogramów wciąż nie znaleźli odpowiedzi na pytanie, jak szybko schudnąć. Jeśli tylko będziemy przestrzegać wskazówek dr. Dukana, dieta białkowa nie tylko sprawi, że zbędny tłuszczyk wreszcie zniknie, ale także pozwoli na utrzymanie osiągniętych rezultatów i uniknięcie efektu jojo.

Dieta Białkowa Dukana: wady

Należy jednak pamiętać, że lekarze zalecają ostrożność przy wyborze tego sposobu odchudzania. Specjaliści ostrzegają, że białkowa kuracja jest dobra jedynie dla zdrowych osób i stosowana krótko nie powinna zaszkodzić. W związku z tą dietą należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii:

  1. obciążenie wątroby i nerek
  2. nadmierne przedłużanie fazy uderzeniowej może spowolnić perystaltykę jelit
  3. warto spożywać więcej niż zalecane w diecie 1,5 l płynów, a ilość kawy i coli light ograniczyć do jednej filiżanki/szklanki dziennie
  4. dieta nie jest odpowiednia dla kobiet po 45. roku życia z racji podwyższonego ryzyka wystąpienia osteoporozy
  5. warto jeść 4-5 posiłków, a nie jak zaleca Dukan tylko 3

Reasumując, dieta białkowa to dobre rozwiązanie dla młodych i zdrowych osób, które nie cierpią na żadne schorzenia nerek ani wątroby i nie są kobietami w ciąży lub karmiącymi matkami, a także dziećmi ani młodzieżą. Jeśli więc spełniasz wszystkie kryteria i oczekujesz szybkich efektów, to dieta białkowa powinna sprostać Twoim wymaganiom.

Dieta Białkowa Dukana: przepisy